Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński

ZAPAL LAMPKĘ

"Zapal Świeczkę" to inicjatywa środowisk patriotycznych, ludzi którym zależy na utrzymaniu pamięci o bohaterach poległych za kraj.

Idea polega na tym, aby głównie 1 listopada lecz nie tylko   zapalać znicze w miejscach kaźni Polaków, którzy nie poddali się okupantom i zapłacili za to najwyższą cenę. Szczególnej uwadze polecamy  miejsca, które miały zostać zapomniane w czasach PRL, a w obecnej rzeczywistości nasza młodzież ma nikłe szanse usłyszeć  o nich na lekcjach historii.

Zachęcamy wszystkich do oddolnych działań, w każdym zakątku naszego kraju są miejsca gdzie polegli polscy żołnierze, partyzanci i powstańcy styczniowi.

Są też budynki kryjące ponurą przeszłość  gdzie  władza ludowa katowała Polaków, nawet nie za to co przeciw niej zrobili ale za to co jeszcze mogliby zrobić.

W Warszawie to np. więzienie na ul. Rakowieckiej, tor wyścigów konnych, Kościół Św. Katarzyny, budynek Ministerstwa Sprawiedliwości na ul. Koszykowej, katownia na ul. Strzeleckiej, katownia na ul. Oczki, kwatera "Ł" na Powązkach Wojskowych,pomnik upamietniający poległych w więzieniu karno śledczym ul.Namysłowska 6,Cytadela czy Pawiak.

Wszędzie tam gdzie znajdziecie takie miejsca postawcie z dziećmi, rodziną lampkę. To dobry pomysł na jedną z ostatnich przejażdżek u schyłku sezonu może warto zróbić rundę po okolicy z kumplami i postawić gdzieś  znicz. Za  rok ktoś postawi drugi  potem trzeci.........Nich pamięć o nich przetrwa w naszych sercach.

 

....Zapalmy lampkę na grobach .anim swiece
Tych nieznanych poległych żołnierzy.
Którzy odeszli ,
Na wieczną ?
Wartę .
Chwała bohaterom , poległym ,
Na polach bitew.