Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński

POCZĄTKI

JAK TO SIĘ ZACZĘŁO

 

W dniu 23 czerwca 2003 roku, jadąc motocyklem z Warszawy do Białegostoku, w okolicy wsi Wola Rasztowska, uległem ciężkiemu wypadkowi. Uderzyłem w wyjeżdżający z bocznej drogi (ul. Warszawska) samochód osobowy. Jechałem szybko. Nie spodziewałem się, że nadjeżdżający samochód się nie zatrzyma.

Pękła szklanka. Tyle zapamiętałem.

Obudziłem się w szpitalu. Po kilku dniach wróciła pamięć a po tygodniu opuściłem szpital. Okazało się że jestem mocno poobijany ale w jednym kawałku, żadnych złamań. Z motocykla pozostała kupa złomu. 

W rozmowie z Księdzem Zdzisławem Peszkowskim powiedziałem że jak tylko zacznę chodzić bez pomocy kul, pójdę piechotą na Jasną Górę, aby podziękować Jasnogórskiej Pani, Królowej Polski, za dar życia, bowiem nie można w sposób logiczny wytłumaczyć tego wypadku. Duża szybkość i praktycznie bez hamowania - wyjście z tego bez szwanku graniczy z cudem.

Ksiądz Peszkowski powiedział wówczas:

Pan Bóg coś od ciebie chce. Jedź motocyklem i weź ze sobą kolegów.

Odpowiedziałem: Ojcze, to może zrobimy zlot motocyklowy?

Świetnie, zrób zlot.

I tak w 2004 roku 25 kwietnia odbyła się pierwsza pielgrzymka „RADOSNE ROZPOCZĘCIE SEZONU MOTOCYKLOWEGO - ZLOT GWIAŹDZISTY „JASNA GÓRA 2004”

 Przyjechało około 70 motocyklistów. Zwykle uczestnicy Rajdów Katyńskich, dla których zła pogoda nie jest straszna. A lało obficie i w piątek, i w sobotę i w niedzielę.

Zebraliśmy się w niedzielę na Starym Rynku w Częstochowie. O godz. 11:00 ruszyła parada do Jasnej Góry. Wjechaliśmy na teren klasztoru. O 12:00 Msza Święta. Odczytałem akt zawierzenia Jasnogórskiej Pani Polskich Motocyklistów. Złożyłem wotum dziękczynne – plakietę, którą można oglądać w Kaplicy Cudownego Obrazu.

 

Akt zawierzenia

Jasnogórskiej Pani

Polskich Motocyklistów

 

         Maryjo! Królowo Polski! Jasnogórska Pani! Ufamy Tobie!

Otwieramy dla Ciebie na nowo drzwi naszych serc! 

         Maryjo! Natchnij nas siłą ducha, abyśmy mocni wiarą, nadzieją i miłością trwali przy prawdzie Krzyża i Ewangelii. 

         Maryjo! Matko Jezusa Chrystusa, przez Twoje wstawiennictwo do Twego Syna, prosimy o miłosierdzie dlawszystkich motocyklistów, którzy

zginęli pozostawiając ból najbliższym. 

         Maryjo! Pomóż nam zachować wartości, dzięki którym pokolenia Polaków przetrwały w latach niewoli.

          Maryjo! Matko Miłości, daj łaskę bezpiecznego życia i pełnię radości wszystkim motocyklistom zgromadzonym w Jasnogórskim

Sanktuarium. 

         Maryjo! Oddajemy się Twojemu Miłosierdziu, zawierzamy naszą Ojczyznę, nasze rodziny i nas samych. Tobie chwała, cześć i zawierzenie

na wieki wieków. Amen. 

 

                                                            Zawierzenia dokonał Wiktor Węgrzyn

                                                            Prezes Stowarzyszenia Międzynarodowy

                                                            Motocyklowy Rajd Katyński

 Częstochowa 25.04.2004

wotum wiktora wegrzyna

Po Mszy Świętej ciągle lało. Wszystkie sale zajęte. Nie było gdzie usiąść, porozmawiać. Postaliśmy chwilę w milczeniu i pojechaliśmy do swoich domów.

Już następnego dnia otrzymałem dziesiątki telefonów, maili – „… to spotkanie było niezwykłe, to musimy powtórzyć …”

 Reportaż z tego pierwszego spotkania, uczestnika tej pielgrzymki, Piotra Besy Czecha jest w zakładce HISTORIA

 

 Uzgodniłem z Księdzem Zdzisławem Peszkowskim że podczas Jasnogórskich pielgrzymek, nie będzie komercji i promocji politycznej.

Będzie kolekta dla Polaków którzy pozostali na Kresach Rzeczypospolitej i nic więcej.

 

 W kolejnych latach nas przybywało. Już w następnym roku było 300 motocykli, potem 3.000, 15.000, 23.000, 25.000, 27.000 i w 2011 było nas 35.000 motocykli i 50.000 osób na nich przyjechało. To są cyfry które otrzymałem od komendantów miejskiej Policji w Częstochowie.

 W roku 2008, po śmierci naszego Patrona, Księdza Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego, inspiratora naszych jasnogórskich spotkań, zmieniliśmy nazwę zlotu:

„Radosne Rozpoczęcie Sezonu Motocyklowego ZLOT GWIAŹDZISTY - Jasna Góra 2009 – im. Ks. Ulana Zdzisława Jastrzębca Peszkowskiego”

 Motocykliści przywożą zabawki dla dzieci, które rozdajemy w sierocińcach w Polsce i na Kresach Rzeczypospolitej.

Podczas Jasnogórskiego Zlotu jest przeprowadzona kwesta z której całkowity dochód przeznaczony jest na pomoc dla Kresowych Polaków. W 2011 roku zebraliśmy 115 tys. złotych. Za te pieniądze kupujemy książki, polską klasykę, zakładamy biblioteki przy parafiach, kupujemy zabawki, sprzęt sportowy, wspieramy harcerzy polskich i sierocińce. Z tych pieniędzy ufundowaliśmy już 9 pomników Jana Pawła II. 3 stanęły na Białorusi i 6 na Ukrainie. Te pomniki to wielki dar dla Kresowych Polaków. Żeby to docenić trzeba zobaczyć ich radość. Ja byłem i widziałem.

To wszystko dokonało się bez pomocy mediów, nawet motocyklowych, pocztą „pantoflową”. Ot jeden powiedział drugiemu, przyjeżdżaj jest fajnie.

 W roku 2006 komandorem III Zlotu był Piotr Suszycki, a w roku 2011 komandorem VIII Zlotu była Kasia Wróblewska. W pozostałych ja dowodziłem.

 

Od IV Zlotu pomagał nam policyjny klub motocyklowy KNIGHT RIDERS z Łodzi z prezydentem Krzysztofem Białkiem. Wspierali częstochowską Policję i ustawiali motocykle na Jasnogórskich Błoniach. W roku 2009 dołączył do nich częstochowski klub MC BAD SEVEN z prezydentem Sebastianem Leżańskim. „…to co robicie jest świetne, chcemy być z wami…”

Klub MC BAD SEVEN później MC GREMIUM uczestniczył w szlachetnej akcji MOTOSERCE - podczas Jasnogórskich Zlotów zbierali krew.

 Naszym sympatykiem był dyrektor Muzeum Częstochowskiego pan Janusz Jadczyk. Zorganizował nawet wystawę fotograficzną z Motocyklowego Rajdu Katyńskiego na pl. Biegańskiego w Częstochowie.

 Od chwili kiedy prezydentem Częstochowy został pan Krzysztof Matyjaszczyk z SLD, wcześniej PZPR, wiele się zmieniło. Po ubiegłorocznej prowokacji, w tym roku szykują kolejną. 

Wiktor