Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński

RAJD KATYŃSKI VI

Trasa VI Międzynarodowego Rajdu Katyńskiego liczyła 16 dni. W tym czasie motocykliści pokonali blisko 6000 km. Odwiedzono następujące miejscowości: Warszawa – Sokółka – Szczuczyn - Wilno – Dyneburg - Katyń – Ostaszków – Miednoje – Moskwa - Kursk – Charków – Kijów-Bykownia – Berdyczów – Brachiłów - Bar - Kamieniec Podolski – Chocim – Okopy Św. Trójcy - Jazłowiec – Buczacz - Lwów – Żołkiew - Warszawa. Komandorem trasy był pan Marek Mróz.
TRASA
VI RK
 
 
 
 
 

25 sierpnia (piątek) Stara Iwiczna
Zbieramy się po południu u księdza Andrzeja Kwaśnika, tam rozstawiamy namioty. O godzinie 18:00 kolacja i odprawa, podział na grupy.

26 sierpnia (sobota)
godz.10:00 uroczystość rozpoczęcia VI Rajdu Katyńskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza organizuje Policja.
godz.11:00 start: Warszawa - Sokółka (250km)
Spotkanie z mieszkańcami Ostrowi Mazowieckiej.
Jesteśmy gośćmi miasta Sokółka, uroczyste przywitanie ok. 17:00 na pl. Kościuszki i spotkanie z mieszkańcami.

27 sierpnia (niedziela)  Sokółka - Wilno  (402km)
Przekroczenie granicy polsko - litewskiej w Ogrodnikach ok. godz. 10:00.
Kopciowo - złożenie wieńca na grobie Emilii Plater.
Koniuchy - złożenie wieńca w wymordowanej wiosce.

28 sierpnia (poniedziałek) Wilno (150km)
Rossa-złożenie wieńca na Grobie Matki i Serca Syna.
Ostra Brama - Msza Św.
Ponary - złożenie wieńca w miejscu zbrodni niemieckiej i ochotników litewskich.

29 sierpnia (wtorek) Dyneburg (224km)
Zułów - Powiewiórki - złożenie wieńca pod dębem, w miejscu urodzenia Józefa Piłsudskiego.
Przekroczenie granicy litewsko-łotewskiej ok. godz. 16:00.
Złożenie wieńca na cmentarzu żołnierzy z 1920 roku, którzy pod komendą Marszałka Rydza Śmigłego odbili Dyneburg bolszewikom i przekazali Łotyszom. Spotkania z Polakami i młodzieżą polską.

30 sierpnia (środa)  Dyneburg - Katyń  (530km)
Przekroczenie granicy łotewsko-rosyjskiej ok. godz. 10:00
Nocna wizyta na Cmentarzu Wojennym - zapalenie zniczy.

31 sierpnia (czwartek) Katyń  (150km)
Wizyta w sierocińcu rosyjskim, spotkanie z Polakami i polskimi dziećmi.
Msza Św., złożenie wieńców na Cmentarzu Wojennym i Prawosławnym. Ognisko z bikerami smoleńskimi.

1 września (piątek) Katyń - Ostaszków  (466km)
Zwiedzanie Monastyru - miejsca uwięzienia polskich policjantów.

2 września (sobota) Osztaszków - Miednoje (166km)
10:00 uroczystość na Cmentarzu - organizuje Policja.
Złożenie wieńców. Wieczorne ognisko.

3 września (niedziela) Miednoje - Moskwa (200km)

4 września (poniedziałek) Moskwa -Kursk (528km)
Zwiedzanie muzeum bitwy pancernej.

5 września (wtorek) Kursk - Charków  (250km)
Przekroczenie granicy rosyjsko-ukraińskiej na drodze E105, ok. godz. 12:00.
Złożenie wieńców na Cmentarzu Wojennym i Cmentarzu Prawosławnym.

6 września (środa) Charków - Kijów (484km)
Złożenie wieńców w miejscu zbrodni komunistycznych w Bykowni.

7 września (czwartek) Kijów - Kamieniec Podolski (431km)
Berdyczów, Bar - złożenie wieńca na cmentarzu żołnierzy z 1920 roku, wizyta w Domu Polskim. Ognisko na wzgórzu zamkowym w Kamieńcu Podolskim.

8 wrzesień(piątek) Kamieniec Podolski - Okopy św. Trójcy (125km)
Chocim, ognisko nad Dniestrem.

9 września (sobota) Okopy św. Trójcy - Lwów (366km)
Buczacz, Jazłowiec, Cmentarz Orląt, złożenie wieńca na Wzgórzach Wuleckich, w miejscu zamordowania profesorów lwowskich przez Niemców.

10 września (niedziela) Lwów - Żółkiew - Tarnogród -Warszawa  (450 km).
Złożenie wieńca na grobie Hetmana Wielkiego Koronnego Stanisława Żółkiewskiego
W Tarnogrodzie składamy wieniec w miejscu rozbrojenia oddziału Wojska Polskiego przez Armię Czerwoną. Około 40 oficerów zamordowanych później w Katyniu wydali miejscowi Żydzi.
 
Zakończenie Rajdu
uczestnicy rozjeżdżają się do domów - wracają 9 października (sobota) o godz. 12:00 do Parafii w Starej Iwicznej na Nabożeństwo za zmarłych motocyklistów a następnie w zwartym szyku wjeżdżamy na Pl. Marszałka Piłsudskiego, przed Grób Nieznanego Żołnierza gdzie o godz. 15:00 nastąpi uroczyste zakończenie Rajdu i rozdanie nagród.

 


 

 

Nagrody      
Redaktor: Administrator   
18.11.2008.
Podczas uroczystego zakończenia VI Międzynarodowego Rajdu Katyńskiego, które odbyło się 9 października 2006 roku na Placu Marszałka Piłsudkiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza, rozdano nagrody dla uczestników Rajdu, którzy swoim zaangażowaniem, niezwykłą postawą i wsparciem wyróżnili się w trakcie minionego rajdu. Nagrody ufundowali m.in. Prymas Polski, ks. Kardynał Józef Glemp, Pan Prezydent Ryszard Kaczorowski, Pan profesor Janusz Kurtyka i inne znamienite osobistości.
 
NAGRODY 
 
1. Ks. Prymas Józef Glemp, ufundował nagrodę dla ks. Jana Zalewskiego z Danii.
Dla ks. Jana Zalewskiego VI Rajd Katyński był dluższy o ponad 2000 km. Ks. Jan przejechal ponad 8000 km i miał 2 dni deszczowe więcej od nas.
Przez uczestników Ks. Jan został wybrany drugim najmilszym uczestnikiem VI Rajdu Katyńskiego.
2. Nagrodę Pana Prezydenta Rzeczypospolitej, Ryszarda Kaczorowskiego, otrzymał 22-letni Artur Mróz. Artur przejechal Rajd już po raz trzeci. Przez dwa lata był najmlodszym uczestnikiem, dzis jest doświadczonym "weteranem", niezwykle uczynnym i koleżeńskim.
3. Ks. Zdzisław Peszkowski, kapelan Rodzin Katyńskich, ufundował nagrodę dla Pana Piotra Suszyckiego, za wielką pracę jaką wykonał jeszcze przed Rajdem - połowa darów jakie wieźliśmy na Wschód to jego zasługa, dzieła Sienkiewicza, Mickiewicza, Słowackiego, Norwida i wiele innych książek oraz podręczniki szkolne do nauki języka polskiego i historii.
4. Pan prof. Janusz Kurtyka prezes IPN, ufundowal nagrodę dla Pani Łucji Pietraszun, wybranej przez motocyklistów najmilszą uczestniczką VI Rajdu Katyńskiego. Łucja, obywatelka litewska, Polka z Wileńszczyzny, absolwentka wydz. Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, była naszym przewodnikiem po Wileńszczyznie. Kiedy recytowała "Śmierć Pułkownika"; nad grobem Emilii Plater widzialem u wielu łzy. Wspaniała, rozśpiewana dziewczyna, jej zadaniem był również podział darów dla polskich szkół.
Łucja otrzymała również nagrodę Polskiego Klubu Motocyklowego SOKÓŁ w Chicago - kask motocyklowy.
5. Pan Radoslaw Sikorski, minister Obrony Narodowej, ufundował nagrodę dla Pana Marka Mroza.
Marek jest rekordzistą, przejechal Rajd Katyński już po raz 5. Świetny kolega, człowiek o wielkim poczuciu humoru, który zawsze potrafi wprowadzić dobry nastrój, tak bardzo potrzebny w trudnych chwilach, których w tym Rajdzie nie brakowało. W tym roku użyczył swój furgon bagażowy dla Rajdu. Dzieki temu mogliśmy zabrać wszystkie ksiązki, którymi tak hojnie obdarzyli nas dobrzy ludzie. W VI Rajdzie Katyńskim Marek był Komandorem Trasy.
6. Pan gen. broni dr Franciszek Gągor, Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, ufundował nagrodę dla najmłodszego uczestnika VI Rajdu Katyńskiego, 19-to letniego studenta prawa, Pana Michala Szeligi.
Michał pojechał w Rajdzie już po raz drugi i zapowiada że za rok, na VII Rajd Katyński zabierze swoich kolegów.
7. Pan gen. Marek Bieńkowski, Komendant Główny Policji ufundował nagrodę dla Pana Jacka Kawczyńskiego z Chicago.
Jacek jest jednym z najwierniejszych uczestników Rajdów Katyńskich. Tegoroczny Rajd jest jego czwartym Rajdem. Zwykle, dwa razy w roku (a czasem 3) przylatuje z Chicago aby uczestniczyć w Rajdzie Katyńskim i w wiosennej inauguracji sezonu motocyklowego na Jasnej Górze. Czasem przylatuje na rajd "Ojców Naszych Starym Szlakiem".
8. Pan gen. Miroslaw Kuśmierczak, Komendant Główny Straży Granicznej, ufundował nagrodę dla Pana Marka Nowaka.
Marek Nowak to drugi obok Piotra Suszyckiego motocyklista zbierający dary dla polskich dzieci na Wschodzie. To dzięki niemu zawieźliśmy na Wschód 100 kg słodyczy.
9. Pan Frank Spula, Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego ufundowal nagrodę dla Pana Jurka Lewińskiego, Chorążego Rajdu.
Jurek również zbierał dary z dużym powodzeniem.
10. Śpiewanie to Pani Dominika Gałecka.
Dominika z gitarą potrafiła zachęcić uczestników do śpiewania i przy ognisku i na cmentarzach. Nagrodę ufundowała Prezeska Związku Polek w Ameryce, Pani Virginia Sikora.
11. Pan prof. Andrzej Stelmachowski, Prezes Stow. Wspólnota Polska, ufundował nagrodą dla Pana Mirosława Wenglorza, za wytrwalość.
Pan Mirosław, czlowiek znacznej postury, przejechal na maleńkim, 23 letnim motocyklu Suzuki, o pojemnosci 450 cm. 6 tys. km, w niezwykle ciężkich warunkach. Wyjeżdzał wcześniej i zawsze był na czas, zawsze zdązył.
12. Komandor Rajdu, Wiktor Wegrzyn, ufundowal nagrodę specjalną dla Pani Justyny Suszyckiej.
Nagroda dla p. Justyny przyznana jest za życzliwość dla naszego Stowarzyszenia, za pomoc prawną i zaangażowanie. Pani Justyna poświęciła wiele czasu na pomoc przy montażu filmu z V Rajdu oraz przy realizacji materiałów do filmu z VI Rajdu Katyńskiego. Dzięki jej sportowym umiejętnościom jazdy samochodem, nasza ekipa telewizyjna zawsze była wszędzie na czas.
13. Komandor Rajdu, Wiktor Wegrzyn, ufundował nagrodę dla Pani Magdaleny Klesyk, za prace przy naszej pierwszej stronie www. Madzia ponad dwa lata, bezinteresownie, z potrzeby serca opiekowała się naszą stroną. Dziękujemy Ci Madziu z całego serca.

Dodatkowo Pan Hieronim Pakulski prezes Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna" przyznal honorowe członkostwo Stowarzyszenia.
ks. Markowi Doszko,
pilotowi PLL LOT Panu kapitanowi Sławomirowi Iwanickiemu